Korzystaj z linków na górze ^ i po prawej stronie -------->>>
Witryna jest pomocą dydaktyczną dla maturzystów i uczniów szkół średnich. Pandemia spowodowała, że zdecydowałem się umieścić trochę skanów z różnych czasopism i podręczników (zakupionych przez moją Bibliotekę szkolną i wymienionych w INFO). Tam, gdzie było to możliwe, podaję żródło i autorów. W miarę wolnego czasu będę uzupełniał Serwis polonistyczny.
Witryna przeznaczona przede wszystkim do matury w formule 2015 (dla absolwentów 4-letniego technikum)
Przed Wami matura – najważniejszy egzamin. Jego wynik może znacząco wpłynąć na Waszą przyszłość. O tym, czy zdacie go na 100%, zdecyduje nie tylko łut szczęścia, ale i rzetelne przygotowanie. Z języka polskiego niezbędna jest znajomość lektur z gwiazdką i umiejętność pisania dobrych wypracowań maturalnych.
Szczegółowe wytyczne można znaleźć na stronie CKE. Na maturze z języka polskiego za rozwiązanie zadań - 70 punktów, w tym 20 za czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną (ok. 12–15 zadań opartych na dwóch tekstach), i 50 punktów za wypracowanie (do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego). Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych. Część ustna – nieobowiązkowa.
25.02.2022.
Najważniejsze zmiany w zasadach organizowania i przeprowadzania egzaminu maturalnego w obu formułach, tj. 1) Formule 2015 (dla absolwentów 3-letniego liceum i 4-letniego technikum) 2) Formule 2023 (dla absolwentów 4-letniego liceum i 5-letniego technikum) -----> KLIKNIJ <-----
1.09.2021.
Komunikat dyrektora CKE [matura 2022]
Matura w r. 2022 - Dzień dobry! 
Ostatnie trzy arkusze maturalne: co zaskakuje? [matura 2022] 
---> Jak pokonać przedmaturalny stres <--
Wszystko o maturze w roku 2021
LEKTURY
Wszystko o maturze z języka polskiego od 2015 do 2022
- Matura z języka polskiego składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.
- Każdy maturzysta przystępuje obowiązkowo do pisemnej części egzaminu na poziomie podstawowym oraz do części ustnej, dla której nie określono poziomu zdawania.
- Język polski można wybrać na maturze jako przedmiot dodatkowy i zdawać go w formie pisemnej na poziomie rozszerzonym.
- Zadania maturalne sprawdzają wiedzę i umiejętności wskazane w podstawie programowej dla szkoły ponadgimnazjalnej. Obejmują również zagadnienia realizowane w gimnazjum i szkole podstawowej.
- Aby zdać maturę z języka polskiego, trzeba uzyskać co najmniej 30% wszystkich punktów możliwych do zdobycia z każdej obowiązkowej części egzaminu - pisemnej (min. 21/70p.) i ustnej (min. 12/40p.).
- Wynik egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, choć odnotowany na świadectwie dojrzałości, nie będzie miał wpływu na zdanie matury.
Przeczytaj: Matura to też FORMALNOŚCI 


Czytanie literatury pięknej:
- jest lekarstwem na obojętnośc Wszechświata ;)
- zapewnia poznanie najciekawszych ludzi, jacy żyli i żyją na naszej planecie ;)
- pozwala nabywać umiejętność lepszego rozumienia siebie i innych
- rozwija wyobraźnię
- jest panaceum na „niemotę ludzkich serc i dusz” (na szczęście niektórzy znają i rozumieją więcej niż 600 słów oraz piszą swą maturę powyżej 250, 300 słów...
- wzbogaca zasób słownictwa
- poprawia pamięć
- eliminuje depresję, stres
- kształtuje analityczne i syntetyczne myślenie
- rozwija niezależny światopogląd
- uczy krytycznie myśleć
- kształtuje charakter
- podnosi kwalifikacje zawodowe
- rozwija talent oratorski
Summa summarum:
Czytając książki wzbogacasz swe człowieczeństwo, albowiem - jak mawiał Sokrates - „Bydlęcym [bezrozumnym] życiem człowiekowi nie warto żyć!” ;)
Tak! - Sokrates używa BRUTALIZMU JĘZYKOWEGO. Mówił, co myślał. Niestety, zwykli „zjadacze chleba” tego raczej nie lubią - zwłaszcza zakłamani wewnętrznie hipokryci lub... zwykli głupcy! Ateńczycy uwięzili starca i otruli cykutą; a po jakimś czasie postawili mu pomnik... ze złota! :( Ja prywatnie myślę, że to był jednak pozłacany pomnik... Ateńczycy słynęli z przebiegłości i uwielbiali robić dobre wrażenie na innych Grekach... :)))
W górę
Od 1.09.2005