Serwis polonistyczny Z.S. nr 4 w Nowym Sączu ©
UMIEJĘTNOŚCI · Sztuka notowania

     

Sztuka notowania w dziewięciu krokach

Krok 1. Zapisuj tylko to, co ważne. Pomijaj przykłady, szczegółowe tłumaczenia czy dygresje.

Krok 2. Pisz zwięźle. Stosuj krótkie zdania, równoważniki zdań lub jedynie hasła.

Krok 3. Pisz wyraźnie. Później z tej notatki będziesz się uczyć.

Krok 4. Uporządkuj informacje, np. najpierw zapisz tezę, a potem kolejne argumenty.

Krok 5. Zapisuj informacje w punktach; stosuj np. cyfry, strzałki, gwiazdki itp.

Krok 6. Dbaj o stronę graficzną. Wprowadź różne kolory, stosuj podkreślenia, różną wielkość liter. Dzięki temu także uporządkujesz informacje.

Krok 7. Wprowadź swój zapis. To Ty jesteś odbiorcą własnych zapisków i mają być one czytelne i jasne przede wszystkim dla Ciebie.

Krok 8. Nadawaj notatkom tytuły, najlepiej w postaci prostych haseł.

Krok 9. Zostawiaj wolne miejsce pod notatką lub na jej marginesie. Możesz tam później dopi­sać dodatkowy komentarz, skojarzenie lub wyjaśnić trudną definicję.

 

Oprócz notowania na papierze można sporządzać notatki elektroniczne

Ich plusem jest możliwość magazynowania ogromnych zbiorów w jednym miejscu dzięki tabletowi, Smartfonowi bądź laptopowi. Istnieje wiele programów (np. OneNote), które umożliwiają synchronizację między urządzeniami i wymianę notatek z innymi.

Dodatkowo posiadają opcję łatwego wyszukiwania potrzebnych wiadomości. Nie ma problemu z odczytywaniem, bo nieistotny jest tutaj charakter pisma. Niestety mając pod ręką nośnik z dużą ilością czynników odciągających uwagę np. Internet, gry, można rozproszyć swoją uwagę i nie skupić się na głównej czynności, czyli notowaniu.

Pisanie ręczne sprawia, że zapamiętuje się lepiej i na dłuższy czas. Angażuje się wówczas więcej zmysłów, co wspomaga naukę. Większość osób pisze szybciej na komputerze niż na kartce i tutaj pojawia się pokusa, by kodować wszystko, nawet to, co błahe. Notatki spisywane na kartce skłaniają do refleksji i selekcjonowania materiału. W tekstach zapisanych na papierze łatwiej zaznaczać za pomocą linii i strzałek, a także tworzyć sieci zależności.

Każdy musi znaleźć odpowiedni dla siebie sposób postępowania podczas sporządzania notatek. Najważniejsze jest logiczne myślenie i umiejętność łączenia faktów.

Jak robić notatki.pdf

Sztuka notowania.pdf

Krótko i treściwie o DWÓCH ciekawych metodach skutecznego notowania i ZAPAMIĘTYWANIA

  1. Mapy myśli

  2. Metoda Cornella

 

 

Przykład 1.


 

Przykład 2.

 

Przykład 4.


 DOBRY LINK: Trudna sztuka notowania   

W górę